Informácie o nás


 Srdečne Vás vítam na stránke https://roksor321.webnode.sk/. na tejto stranke nájdete vsetko, čo o Strečne potrebujete vedieť. Ďalšie informácie je možné nájsť na stráne https://www.strecno.sk/.

  • Strmé svahy, údolné roviny, meandre, rieka Váh, ktorá ich vytvorila. Strečniansky prielom pohorím Malej Fatry rozhranie Žilinskej a Turčianskej kotliny, ktorému trónia dva hrady je od nepamäti svedkom prieniku civilizačných kultúr a biologickým koridorom. Pestrosť krajiny, voda živel i obživa, história, kultúra, ľudský um sú v neopakovateľnej koncentrácii sústredené na malom kúsku územia. Ponúkajú možnosť zoznámiť sa s touto časťou Slovenska každému, kto chce zažiť, vidieť, skúsiť, oddýchnuť si.
  • Obec Strečno ležiaca vo výške 360 m.n.m. sa po prvý raz písomne spomína v roku 1321. Počas SNP sa v strečnianskej úžine odohrávali prudké boje. Bojov sa zúčastnilo okrem slovenský a sovietskych partizánov aj 155 Francúzov. Na ich počesť bol v roku 1956 odhalený pamätník na vrchu Zvonica.
  • Súčasné Strečno je modernou, rozvíjajúcou sa obcou, ktorá svojimi danosťami a službami poskytuje príjemný pobyt návštevníkom z celého Slovenska i zahraničia.
Vitajte v Strečne...

Symboly obce

Erb obce vychádza z historickej pečate obce zachovanej už na odtlačku pečatidla s kruhopisom SIGIL. POSES. STRECZ, a to na písomnosti z 15. apríla 1832, ktorá je uložená v Štátnom oblastnom archíve v Bytči.
Náš terajší erb pozostáva zo zeleného štítu, na ktorom sa v dolnej časti nachádzajú tri zvlnené strieborné pruhy, nad nimi sa nachádza doľava obrátená strieborná ryba.
Autorom námetu je pán Jozef Dorica, a do Heraldického registra Slovenskej republiky bol zapísaný dňa 9. júla 1993 pod signatúrou S-32/93.

Tento erb, či už vo farebnej, čiernobielej alebo inej podobe obec Strečno môže používať najmä vo svojej obecnej pečati, a tiež - rešpektujúc staré heraldické zvyklosti - na označenie svojho majetku, hnuteľného a nehnuteľného, ako aj pri všetkých na to vhodných príležitostiach.

Ak by si však ktokoľvek iný privlastnil rovnaký erb, ako ten, ktorý je tu opísaný a vyobrazený, má byť podľa starého erbového práva vystavený posmechu a opovrhnutiu.
 

Vlajka Strečna pozostáva zo siedmych pozdĺžnych pruhov vo farbách zelenej, bielej, zelenej, bielej, zelenej, bielej a zelenej. Vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je tromi cípmi.